FCG Stats: voor cijfernerds en romantici

Wie scoorde het meest recent een hattrick voor FC Groningen? En wie speelde eigenlijk de meeste wedstrijden voor de FC? Doorgewinterde fans weten het antwoord op deze vragen wel, maar als het moeilijker wordt is er altijd nog FCGstats.nl. Het is dé website voor cijfernerds die zich graag met de getallen achter de spelers bezighouden. Voor d’Olle Grieze spraken we met de man achter de getallen: Laurens Valentin.

Tekst: Chris van der Ploeg

Laurens, iemand die zoveel moeite doet om statistieken zo exact bij te houden, moet wel een fan zijn van FC Groningen
‘Dat klopt. Ik ben geboren in Erica, onder de rook van Emmen. In mijn jeugd speelde FC Emmen nog geen profvoetbal. Er was toen één radiozender voor Groningen en Drenthe (de RONO en later Radio Noord, red.), en daar werd van wedstrijden van FC Groningen verslag gedaan. Daar is het voor mij begonnen. Ik woon nu met mijn vrouw en dochter in Nieuw-Vennep, maar ook hier ontkom je niet aan FC Groningen. In een shoarmazaak kwam ik eens een man tegen die een FC-shirt droeg. Had hij gekregen van een jeugdspeler die nog buiten voor de zaak stond. Destijds nog een onbekende speler, maar iedereen weet inmiddels wie Ludovit Reis is, haha!’

Waarom een platform met statistieken over FC Groningen?
‘Ik ben boven alles een liefhebber, de website is dus ook pure liefhebberij en bedient een echte nichemarkt. Het is puur hobbymatig, geen verdienmodel. Ik kijk bijvoorbeeld ook niet naar de bezoekersaantallen. Ik noem mezelf een cijfernerd, ben altijd een echte bèta geweest en heb meer met getallen dan met woorden. Jaartallen onthoud ik dan ook makkelijker dan namen. Mijn achtergrond als programmeur heeft me ertoe gebracht om FCG Stats op te zetten. Ik vind het leuk om te spelen met databases en links tussen tabellen. In het begin van de jaren 90 kwam het internet op en begon ik met websites bouwen. Bij het opzetten van FCG Stats, in 2003, heb ik veel gehad aan de informatie die op de eerste officiële website van FC Groningen stond. Ook was er een omvangrijk papieren archief waar ik uit kon putten. Met hulp van Bas Kammenga en anderen, die me veel informatie en spelersfoto’s konden aanleveren, en mijn broer Justin Valentin, die zich richtte op de gebruikerservaring en de zogenaamde Look & Feel, is de website ontstaan.’

Er is zo veel informatie te vinden, waardoor de website naast het opscharrelen van interessante feitjes en bizarre reeksen ook een soort trip down memory lane is, langs vergeten voetballers en memorabele wedstrijden. Zie jij dat zelf ook zo?
‘Het is dan ook een echte clubsite, het gaat om FC Groningen. Met voormalig VI-journalist en Lionel Messi-fan Ramon Min heb ik bijvoorbeeld ook de website messi.starplayerstats.com gebouwd. Specifiek gericht op één speler dus. Het datamodel van deze site zal ook als basis gaan dienen voor de volgende versie van FCG Stats, die ik begin volgend seizoen hoop te lanceren. Je zult zien dat er dan nog veel meer soorten statistieken zullen verschijnen. Denk dan aan het in kaart brengen van hoe bepaalde doelpunten gemaakt zijn, waar de bal in het doel verdwijnt of met welke voet er is geschoten. Hierbij ben ik natuurlijk wel afhankelijk van de data die ik tot mijn beschikking heb. Zo is de informatie op de huidige website als het gaat om gele kaarten pas vanaf 2003 betrouwbaar en compleet.’

Het bijhouden van assists is ook zoiets. Daar gelden officiële regels voor vanuit de bonden, maar websites als Transfermarkt.com noteren ook assists na een eigen doelpunten of als iemand een penalty versiert. Hoe gaat FCG Stats daarin te werk?
Een mooi voorbeeld in de bekende penalty-in-tweeën van Cruijff en Olsen. Lionel Messi en Luis Suárez hebben hierop eens een variant uitgevoerd, waarbij Messi als nemer de bal breed legt op Suárez, die vervolgens afrondt (Barcelona tegen Celta de Vigo, 14 februari 2016, red.). Praat je dan over een gemiste penalty of een assist en een goal? Hiervoor hebben Ramon en ik uiteindelijk de term Assisted Penalty in het leven geroepen. Sinds een paar jaar houden we de geleverde assists ook bij op FCG Stats. De trend is dat statistieken een steeds grotere rol gaan spelen in het voetbal, zie ook bijvoorbeeld het Moneyballprincipe bij het scouten van spelers in verschillende sporten.’

Pieter Huistra heeft als speler van FC Groningen nog altijd een bijzonder record in handen

Het spelersverloop is de laatste jaren erg groot. Voor 16 vertrokken spelers komen er ook weer 16 nieuwe terug. Kost het veel tijd om al die wisselingen bij te houden?
‘Het aanmaken van een spelersprofiel duurt drie minuten, daarna doet de database zijn werk. Dus dat is het werk niet. Momenteel staan er zo’n 500 spelers in, dat zullen er natuurlijk alleen maar meer worden. Op gvavstats.nl staan bovendien ook nog de statistieken van GVAV, de voorloper van de FC. Het is een ambitie van me om de statistieken op die website te integreren in FCG Stats, zodat je een nog uitgebreider overzicht krijgt. Het gaat immers om dezelfde club, alleen de naam veranderde destijds.’

Zeg eens, wat vind jij van alle verzamelde statistieken op FCG Stats nou het mooiste FC Groningen-feitje?
‘Dat zijn er twee. Allereerst de langste periode tussen twee doelpunten van een speler. Dat record staat op naam van Pieter Huistra met 12 jaar en 153 dagen. Een statistiek die ik vorig seizoen graag verbeterd had zien worden door Arjen Robben, maar dat was ons helaas niet gegund. Op FCG Stats houden we alleen officiële wedstrijden bij, dus goals in oefenpotjes tellen niet mee. Ook komt het voor dat een statistiek bijna te mooi is om waar te zijn. Zo is altijd gezegd dat Jan van Dijk in zijn vijfhonderdste officiële wedstrijd voor FC Groningen een prachtgoal tegen Sparta maakte. Dat moest haast zo zijn. Maar als je de cijfers beter bestudeert, kom je erachter dat dit doelpunt in zijn 506e officiële wedstrijd voor FC Groningen was. Zes nacompetitiewedstrijden zijn blijkbaar niet meegenomen in de optelsom. Maar dat zal Jan van Dijk waarschijnlijk weinig uitmaken.’

Dit interview stond in de december-editie van d’Olle Grieze. Meer van zulke verhalen lezen? Word dan lid van de Supportersvereniging en ontvang d’Olle Grieze viermaal per jaar thuis.