‘Bij transfers draait het om de kleinste details’

De zomerse transferperiode is voor de technisch directeur van een voetbalclub een hectische periode. En zeker bij een club als FC Groningen. Ieder jaar vertrekt er weer een half elftal aan spelers, op social media gonst het van de geruchten en bijna zekere transfers ketsen toch ineens weer af. Als je elk jaar onder dit soort omstandigheden moet werken, raak je niet meer zo snel in de war van een beetje hectiek. Maar zo’n transferperiode als afgelopen zomer had Mark-Jan Fledderus, technisch directeur van FC Groningen, ook nog niet eerder meegemaakt.

Tekst: Marc Bos

Als gevolg van de coronacrisis was de situatie op de transfermarkt nog onvoorspelbaarder dan normaal. Financieel hakte corona er bij nagenoeg alle eredivisieclubs dan ook behoorlijk in. Bij FC Groningen vertrokken ook nog belangrijke basisspelers als Django Warmerdam en Deyovaisio Zeefuik. Nu, een paar maanden later, kijkt Fledderus toch met een goed gevoel terug op de afgelopen periode. ‘Corona maakte het voor ons moeilijker om bepaalde spelers te halen, maar aan de andere kant konden we daardoor ook met spelers praten die daarvoor voor ons niet haalbaar waren. Zoals Mark Diemers, bij wiens komst we erg dicht bij waren.’

In de mislukte transfer van Mark Diemers verwijt ik Feyenoord niets, maar het kamp-Diemers wel

Daarmee is ook dé soap van de zomerse transferperiode genoemd. Niets leek een overgang van Diemers van Fortuna Sittard naar FC Groningen nog in de weg te staan, beide partijen hadden een mondeling akkoord en alleen een keuring leek nog eventueel roet in het eten te kunnen gooien. Maar toen kwam Feyenoord ertussen en ketste de vrijwel zekere overgang van Diemers naar Groningen toch nog af.

Fledderus hield er een dubbel gevoel aan over. ‘Feyenoord verwijt ik daarin niets, maar het kamp-Diemers wel. Want we hadden een akkoord, dus dan is het wat mij betreft een man een man, een woord een woord. Toen wisten zij natuurlijk nog niet dat Feyenoord er tussendoor zou komen fietsen. Dan begrijp ik ook wel dat je dan als speler denkt: Poeh, ik kan naar een topclub, dat is toch wel wat anders. Maar ja, dan hadden ze dat moeten zeggen. Dat er in principe een akkoord was, tenzij er nog iets bijzonders voorbij zou komen, daar zat voor mij een beetje de moeilijkheid.’

Mark-Jan Fledderus in het stadion van FC Groningen

De spits van 15 doelpunten?

Een transfer die wel doorging, was die van de Noorse spits Jørgen Strand Larsen. De komst van de talentvolle Noor deed veel wenkbrauwen fronsen, want was hij nou die spits die er vijftien moest maken, zoals Fledderus eerder aankondigde? De technisch directeur begrijpt de verbazing, maar legt uit hoe hij het precies bedoelde. ‘Achteraf had ik dat misschien beter niet zo kunnen zeggen, want ik had het niet helemaal zo bedoeld. Zoals ik het bedoelde was in de zin van dat een club als FC Groningen eigenlijk een spits hoort te hebben die vijftien goals kan maken. Dat was mijn doelstelling, een spits halen die uiteindelijk vijftien goals kan maken.’

Fledderus is overtuigd van de kwaliteiten van Strand Larsen, maar benadrukt dat hij er niet meteen van uitgaat dat de Noor dit seizoen al vijftien goals maakt. ‘We haalden hem omdat hij talent en potentie heeft, maar ik had niet het idee dat hij meteen al vijftien doelpunten gaat maken. Het zou natuurlijk heel mooi zijn als hij dat doet en hij heeft nu al een paar goede stappen gezet. Maar het is ook heel normaal dat wanneer je op 20-jarige leeftijd uit Noorwegen komt, je een tijdje nodig hebt om te wennen aan het niveau, een ander land en een andere club.’

Dat tweetje was niet zo handig: ik had ik iets genuanceerder moeten zijn

‘Veel mensen hebben mijn uitspraken natuurlijk zo geïnterpreteerd dat die spits die vijftien keer gaat scoren er sowieso zou komen en ik las zelfs dat mensen zeiden dat ik dat beloofd zou hebben. Volgens mij heb ik het nooit beloofd, maar misschien was het niet zo handig om het zo te zeggen en had ik iets genuanceerder moeten zijn.’

Mark-Jan Fledderus en de Noorse spits Jørgen Strand Larsen

Rechtsback met dynamiek

Als opvolger van Zeefuik werd Willem II-verdediger Damil Dankerlui binnengehaald. Een speler die vorig seizoen niet altijd het vertrouwen kreeg van de coach van de Tilburgers, Adrie Koster. Toch is Fledderus ervan overtuigd dat ook Dankerlui een goede toevoeging kan zijn voor de FC. ‘Het halen van een speler als Dankerlui vind ik echt een voorbeeld van goede scouting. Iedereen ziet dat Mike Tresor en Vangelis Pavlidis van Willem II opvallende spelers zijn, daar hoef je geen scout voor te zijn. Maar wij hebben met FC Groningen als team een strijdwijze ontwikkeld, met daarin een aantal spelprincipes. We willen zo snel mogelijk vooruit spelen, met veel dynamiek en agressiviteit, we willen direct druk zetten bij balverlies en we spelen met zonedekking bij het verdedigen. Daaruit zijn een aantal profielen gekomen van spelers, zoals een rechtsback.’

‘Van een rechtsback verwachten we dynamiek, snelheid, een goed overzicht in de laatste fase en dat zijn allemaal elementen die Damil in onze ogen heeft. Hij heeft inderdaad afgelopen seizoen een ietwat ongelukkig jaar gehad, maar het jaar daarvoor gaf hij acht assists. Wij zijn er dus van overtuigd dat hij goed bij onze speelstijl past. Natuurlijk zal hij niet direct zo spelen als Zeefuik, maar dat is logisch, want als dat zo was had Hertha Dankerlui wel gehaald in plaats van Zeefuik.’

Reacties social media

Op de laatste dag van de transferperiode maakte de technisch directeur ook weer eens kennis met de wetten van social media, waar je als directeur van FC Groningen altijd onder een vergrootglas ligt. Een foto van Fledderus, die rond 18.00 ’s avonds met opgestoken duim zijn laptop afsloot met de melding dat TransferDeadlineDay er voor hem opzat, maakte nogal wat reacties los. ‘Het verraste mij wel, maar blijkbaar hadden wij op dat moment het sentiment niet goed ingeschat. Mensen zitten thuis en hopen natuurlijk dat er nog wat bij komt. Terwijl ik juist dacht, laat ik maar duidelijkheid geven, want dan zitten mensen niet met valse hoop thuis. Dat pakte niet helemaal goed uit, misschien had ik beter even uit kunnen leggen hoe de situatie was voordat ik zo’n berichtje de wereld in stuurde.’

Wellicht kunnen we in de winter een speler halen die we in de toekomst kunnen inpassen

Rustig bijkomen van de afgelopen transferperiode is er voor de technisch directeur niet bij, want in januari staat de winterse transferwindow alweer voor de deur. Spectaculaire aankopen hoeven van FC Groningen niet verwacht te worden, maar Fledderus en co houden de oren en ogen wel goed open. Een talent voor de toekomst of een goede breedteversterking wordt niet uitgesloten. ‘Wellicht kunnen we in de winter een speler halen die we in de toekomst kunnen inpassen. Daarnaast is centraal achterin de bezetting vrij dun, dus misschien dat we daar wat bij halen. Dat geldt ook voor de positie achter Jørgen Strand Larsen, maar het moet wel allemaal goed passen. We houden de markt in Scandinavië ook goed in de gaten, daar loopt een aantal interessante spelers rond. Namen wil ik niet noemen, want je wilt ook geen slapende honden wakker maken.’

FC Groningen-directeur Wouter Gudde en Mark-Jan Fledderus

Fitste en sterkste spelers

Voor FC Groningen is het behalen van de play-offs ieder jaar het doel en ook dit jaar hoopt de ploeg van Danny Buijs weer om de tickets voor Europees voetbal mee te kunnen doen. Daarnaast zijn er ook nog andere doelen die FC Groningen op de korte en lange termijn hoopt te behalen. ‘Eén van onze doelen is om de sterkste en fitste spelers van Nederland te hebben. We hebben een hele goede performance-afdeling, met mensen met veel kennis en expertise. Die performance-afdeling analyseert allerlei data en gegevens en er zijn hele kundige fysieke trainers. Daarnaast hebben we natuurlijk nog de faciliteiten in het Topsportzorgcentrum tot onze beschikking. Met die faciliteiten kunnen we het verschil maken om de spelers nog beter te trainen, ze te helpen met het leven als topsporter zoals goed slapen en eten, en goede herstelmogelijkheden te bieden. Door die verschillende elementen hopen wij ervoor te zorgen dat de spelers heel erg fit worden en blijven.’

Als we een speler scouten, kijken we ook of hij nog thuis woont of veel gebruik van social media maakt

Een ander vlak waarop de club zich wil onderscheiden is de scouting. Met de slechts 21-jarige Wes Beuvink werd een jonge hoofd scouting aangesteld. De leeftijd van Beuvink is voor Fledderus echter helemaal geen issue. ‘Ondanks zijn jonge leeftijd heeft Wes al aardig wat ervaring op het gebied van scouting. Zijn kwaliteit is vooral dat hij een goed oog heeft voor wat spelers kunnen brengen en of ze in ons systeem passen. Daarnaast is hij goed in het herkennen van potentie bij een speler. Samen met de rest van het scoutingteam kijken we dan welke spelers het best bij onze club passen. Daarbij gaat het echt om de kleinste details. We kijken niet alleen naar data, beelden en statistieken, maar ook naar sociale aspecten van een speler of hij bijvoorbeeld nog thuis woont, of hij een vriendin heeft of een gezin, maar ook of hij veel gebruikmaakt van social media en wat hij daarop plaatst. Aan de hand van al deze factoren bepalen we of een speler binnen ons profiel past.’